T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
MARDİN / MİDYAT - ÇAVUŞLU YUNUS EMRE İMAM HATİP ORTAOKULU

Haberler

Ock

Gurup aşamasında İMKB Ortaokulunu 4-3  Özel Medeniyet Kolejini 3-2 yenip çeyrek finale kalan takımımız, çeyrek finalde Vali Kemal Nehrezoğlu Ortaokulunu 4-1 yenerek yarı finale kaldı. Yarı Finalde ise Gelinkaya Ortaokuluna 4-3 yenildi. üçüncülük maçında Atatürk Ortaokulunu penaltı atışları sonunda 3-2 yenerek Midyat üçüncüsü oldu.

Ock

Okul futbol takımımız Vali Kemal Nehrezoğlu Ortaokulunu 4-1 yenerek yarı finale çıktı.

Ock

Öğretmen ve öğrencilerin elbirliği ile eskimiş kullanılması zor olan masa sıralararın son hali. İnsan yeter ki istesin. Ellerinize sağlık eğitim sevdalıları...

Ara

Müzik öğretmenimiz Salih Ozan ÖZÇELİK öncülüğünde, okulumuzda müzik sınıfı oluşturmak için  ilçemiz Fen Lisesi konferans salonunda verdiğimiz konserde İlçe Kaymamamımız Sayın Hüseyin TEKİN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir ALTAY daire amirleri ve yüzlerce müzik sever katıldı.

Ara

 Toplumumuzda bir veya birçok organının yetersiz olduğu bireylere halen “engelli” veya “özürlü” denmekte. Ama aslında bu bireylerin engellerini yaratan ve bu bireylere karşı doğru davranmamakla onlara karşı özür borcu olan bizleriz. Bireyin ailesinin

kabullenmemesinin ardından hem aileyi hem de bireyi eğitmeye ant içmiş bir birey ana karakterimiz. Yetersizliği olan bireyleri eğitmekle ünlü bu birey diğer bir ana karakterimiz olan görme ve işitme yetersizliği olan ve 6-7 yaşlarına kadar deyimi yerindeyse bir hayvan gibi yetiştirilen bir kız çocuğu. Bu kız çocuğunu bitmek bilmeyen bir azim ve kararlılıkla eğitmek için her türlü zorluğa katlanmış, ailesiyle hatta yetersizliği olan bireyle bile çatışmalar içerisine girmiştir. Fakat kararlılığı ve başarısıyla her türlü engeli aşmış, o genci toplumda kabullenilecek bir birey haline getirmiştir. Öğretmen, öğrenciye azmiyle ve en önemlisi yetersizliklerine yenilmeden, üniversiteyi dahi bitirtmiştir. Yeri geldiğinde onunla eğlenmiş, yeri geldiğinde ise bağırmıştır ona. Bunun tek bir amacı vardı, öğretmek. Öğretmek aşkı ve azmi ona her şeyi yaptırtmıştır. Yanından bir saniye bile ayrılmadan, her saniyesini onunla geçirmiştir.

   

 

       Bizim de öğretmenler olarak yapmamız gereken bu: Öğretmek aşkına sahip olmak. Bu öğretmek aşkı sadece fiziksel koşullara bağlı olarak değil, öğrencinin fiziki ve manevi durumuyla birlikte onu bir bütün olarak kabullenmek, hayata her açıdan hazırlamak olmalı. Sadece okul içerisinde değil hayatın her yerinde öğrencilerimize destek olmalı, onların sadece öğretmenleri değil aynı zamanda aileleri de olmalıyız.

     Bu film etkin ve lider bir öğretmen olmak gerektiği bilincini ve sınıf /öğrenci yönetiminin öğrenmede ne derece önemli olduğu fark edilmiştir. Öğretmen arkadaşların ortak paydada öğrenciyle iletişimin ve etkin olmanın sınıf başarısını arttıracağı bu yönde çalışmalar yapılması ve bu hususlara dikkat edilmesi gerektiği dile getirildi. Önemli etkiler bırakan film öğretmen rolünün çok önemli ve sürekli gelişime açık etkin, istekli ve öğrenmede zorluklar karşısında direnç gösterip öğrenciyle iletişime geçip tüm imkan ve şartlar karşısında bu kutsal mesleği icra etme içerisinde olmak gerektiğini tüm arkadaşlara hissettirmiş ve dile getirilmiştir.

Ara

Ortaokullar arası yapılan halı saha maçı turnuvasında okulumuz çeyrek finale yükseldi. 

Ara

Türk İslam kültürünün büyük bilgesi ve gülmece ustası Nasreddin Hoca´yı kendisinden dinledik. Drama yöntemini kullanarak öğrenciler için öğrenmeyi keyifli hale getirdik. Bu etkinlikle Milli kültürümüzü ve kültürümüze katkı sağlayan önemli şahsiyetleri tanımayı hedefledik

Ara

Öğrencilerimizin başarılarını ölçmek ve eksikliklerini farkedip bu yönde bir çalışma yapmak amacıyla tüm öğrencilerimize deneme sınavı yapıldı.

Ara

Okulumuz 6-7 ve 8. sınıflar arası münazara yarışması düzenlendi. Her kademe kendi arasında yarıştı. Münazaranın konusu 8. sınıflarad "Toplumda Erkeğin Rolü mü daha önemli, Kadının Rolü mü?"  7. sınıflarda "İnsan ilişkilerinde  Sevgi mi, Saygı mı Önemlidir" 6. sınıflarda " Hayatta başarılı olmak için aile ve çevrenin tavsiyesi mi önemli, Bireyin tecrübesi mi daha önemli" konu başlıkları altında münazara yaptılar. Okulumuzda gerçekleşen etkinlikte öğrencilerimiz konularını en güzel şekilde savundular. Münazaranın sonucunda galip gelen öğrenciler onure edildi. Düzenlenen bu etkinlikle öğrencilerimize "hazırlıklı konuşabilme becerisi, karşısındakini ikna etme, münazara türünün özelliklerini kavrama, dinleyici karşısında tartışabilme gibi özellikleri geliştirmeyi amaçladık. Emeği geçen ve katılan herkese Teşekkür Ederiz.

Ara

Ortaokul PDR bölümü tarafından; öğrencilerimize “ETKİLİ VE VERİMLİ DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ” aktarıldı.

* Seminerde:

* Neden ders çalışırız,

* Ders nasıl çalışılmaz,

* Etkili ve kalıcı öğrenme nedir,

* Hedef belirlemenin önemi,

* Bilgilerin kısa süreli hafızadan, uzun süreli hafızaya aktarılması,

* Verimli çalışma ortamı nasıl olmalıdır,

Başlıklı konuları, soru-cevap yöntemi ile öğrencilerin katılımı doğrultusunda etkileşim içinde geçti.

Sunum sonunda öğrenciler, çalışma davranışları hakkında doğru bildikleri yanlışları, öğrenmenin gerçekleşmesi için gerekli koşulların nasıl olması gerektiği konusunda bilgi sahibi olduklarını, bu bilgiler ışığında çalışma düzenlerini gözden geçireceklerini belirttiler.

Etkili çalışma yöntemleri hakkında bilgilendirmeler, bireysel ve grup bazında yıl içinde devam edecektir.

Ara

Okulumuz öğrencilerinin Ezanı ve Selayı güzel okumaları için  Kazım TURAN Hocamızı davet ettik. bizleri kırmayan hocamız, öğrencilerimize Ezanı ve Selayı güzel okumanın yöntemlerini uygulamalı olarak öğretti. ayrıca günlük olarak nefes egzersizleri yapmanın önemini öğrencilere ifade etti. Bu Konuda desteğini esirgemediği için Hocamıza Teşekkür ediyoruz.

Ara

Önce umudu tuttuk, bırakmadık sonra kalbin sesle rikkate geleceğine inandık. Dedik ki: İnce bir müzik hassasiyeti, en medenileştirici bir eğitim aracı olabilir. Başarmaya çalışmadan önce küçük bedenlerin, masum kalplerin ritmini duymaya çalıştık. Gördük ki onlar bizden daha çok inandılar hislerin uğultusuna. Bu yolda yalnız olmadığımızı görmeye başladığımızda ise doğru şeylerin, merasimin cevheri olduğunu anladık. Bu güzel, sevgi, birlik, beraberlik ve gönül bağıyla bağlı yolda bizden yardımlarını, desteğini esirgemeyip her zaman ve her anlamda yanımızda olan gönül dostlarına selam ve saygı ile…

Ara

Okulumuzda düzenlenen Kuran-ı Kerimi güzel okuma yarışması ödül töreninde açıklamalarda bulunan okul müdürümüz Şehmus AKSOY, Kuran-ı Kerim okunması ,anlaşılması ve hayatımıza uygulanması gerektiğini ve  bunun herşeyden daha değerli olduğunu, toplumumuzdaki, problemlerin Kuran-ı Kerim ekseninde çözülmesi gerektiği ve onun rehberliğinden ayrılmamamız gerektiği konusunda öğrencilerimize tavsiyelerde bulundu. Yarışmaya katılan öğrencilerimizi, yarışmayı düzenleyen öğretmenlerimizi ve yarışmada dereceye giren kız ve erkek öğrencilerimizi ayrı ayrı tebrik ederek ödüllerini verdi.

Ara

Okulumuz idareci ve öğretmenlerin girişimleriyle okul koridorlarında Zeka Oyunları Köşesi oluşturuldu. Öğrencilerimiz boş zamnalarını  9 taş, satranç ve dama gibi çeşitli oyunları oynayarak değerlendiriyorlar. Oyun çeşidi sayısının arttırılarak öğrencilerin ilgi veteneklerini keşfedecekleri Zeka Oyunları Köşeleri yoğun ilgi görüyor. 

Ara

Mizah insanın zekasını geliştirir, duygularını pekiştirir. Eğitimde yaparak, yaşayarak öğrenmenin kalıcı hale geldiğini düşünerek öğrencilerimizle Hacivat ve Karagöz  gölge oyunu etkinliğini sınıfta gerçekleştirdik.